środa, 12 grudnia 2012

17. ,,Skrzydła Laurel" Aprilynne Pike

 
Tłumaczenie: Donata Olejnik
Tytuł oryginału: Wings
Seria: Laurel tom 1
Wydawnictwo: Wydawnictwo Dolnośląskie
Data wydania: maj 2010
Liczba stron: 264
 
    Bohaterką jest dziewczyna o imieniu Laurel. Laurel nie jest typową nastolatką. Je tylko warzywa i owoce, nie może wytrzymać bez świeżego powietrza, przez całe życie uczyła się w domu oraz została adoptowana przez rodziców w przedziwny sposób: ktoś zostawił ją na ich schodach w koszyku.

Kiedy idzie do szkoły, musi przyzwyczaić się do siedzenia w zamkniętych pomieszczeniach i nowych wyzwań. Ale gdy pewnego dnia na jej plecach pojawia się tajemniczy punkcik, zaczyna dziać się magia i całe jej życie staje do góry nogami. Co wybierze Laurel? Świat tajemnic z niezwykłym chłopakiem o szmaragdowych oczach czy spokojny świat z zawsze pomocnym kolegą z klasy


Typowa wróżka. Źródło: artsklep.pl
Elfy! Wróżki! Która z nas nie marzyła w dzieciństwie o posiadaniu magicznej mocy? Przemieszczaniu rzeczy z jednego miejsca na drugie wzrokiem, podstawianie niewidzialnej nogi wrednej koleżance, czy wyczarowywanie cudnych zabawek,  te zdolności zawsze ciekawiły ludzi. Ja osobiście chciałam umieć teleportować się do przyjaciółki, żebyśmy mogły pobawić się


Zaczyna się ot tak stereotypowo, nowa dziewczyna w szkole, poznaje fajnego chłopaka. Potem taniec godowy, bla bla bla.... Oczywiście nowych przyjaciół też spotyka, a oni zarzucają jej, że się głodzi, kiedy  jadła jedynie warzywa i owoce. Trochę odbiegłam od tematu, cóż początek nie zapowiadał się najlepiej. Czy wszystkie bohaterki muszą mieć piętnaście lat? O losie! Przecież to takie banalne,  że koń by się uśmiał.

Typowy troll
Kiedy prawie umarłam z nudy  coś zaczynało kiełkować! A mianowicie kwiat na plecach Laurel.  Jest to początek odkrywania prawdy przez bohaterkę i jej ''niby'' chłopaka - nadzwyczaj inteligentnego Davida. Dowiadują się, kim tak naprawdę jest Laurel, dlaczego zachowuje się inaczej niż jej rówieśnicy i po co jest na tym świecie. Naturalnie jak i sojusznicy pojawiają się również wrogowie. Takowymi są tu obskurne trolle, które symulując ludzki wygląd buszują w naszym świecie. Są równie niebezpieczne jak i brzydkie. Działają w grupkach, a jednym z nich jest mężczyzna, który chce kupić dom rodziców Laurel, bardzo ważne miejsce w jej życiu. Skąd wiadomo czy taki ktoś nie jest naszym sąsiadem z góry? Na szczęście Laurel umie odróżniać wroga od przyjaciela.

Generalnie opis niewiele charakteryzuje główną bohaterkę. Nieśmiała, skromna, zupełnie nieświadoma swej niewiarygodnej urody dziewczyna, która nagle musi przestawić swoje życie na szkołę. Nowy klimat, znajomi, nauczyciele. Moim zdaniem edukacja w domu powinna być zabroniona, a jeśli już to dla dzieci, które faktycznie nie mogą uczęszczać do szkoły. Taki ktoś jest odizolowany od świata. Ale Laurel dosyć szybko dostosowała się do świeżych warunków.

Oczywiście  Pike skorzystała ze ''zmierzchowego''  wątku jakim jest trójkąt i do  książki dorzuciła (no ba!) niesamowicie przystojnego Tamaniego, który o Laurel będzie konkurował z Dawidem. Jeden i drugi idealna, także bohaterka będzie miała  ogromny problem. Tak, tak ,,Zmierzch" jak nic..

Jak już wspominałam bohaterzy mają ledwo piętnaście lat! Dziwnie było czytać o tym jak to się dotykają, całują i obściskują, kiedy chwilę później  dziewczyna pytała się matki czy może wyjść. To takie nienormalne i absurdalne. Przez moment mają osiemnaście lat, a zaraz są dziećmi. Właśnie dlatego ciężki było mi wyobrazić sobie dorosłą młodzież. Także tu mam mieszane uczucia.

Okładka jest mocno średnia. Nie lubię gdy wydawnictwo odrazu narzuca nam wygląd bohatera.  I ten nijaki róż...Ale mogło być gorzej. Całe szczęście, że nie ukazano tu Davida bądź Tamaniego! Z drugim tomem jest trochę lepiej, ale to już w następnej recenzji.

Reasumując pierwszy tom nie powala na kolana, ale nie jest też najgorszy. Aktualnie jestem już po ostatnim tomie i niezmiernie się cieszę, że nie poprzestałam czytania, bo seria jest niezwykle ciepła i przyjemna. Bardzo miło wspominam i polecam! :)
         
 
 Ocena
>>>>7,5/10<<<<

A tu taki film zapowiadający :3 Pozdrawiam!
 

7 komentarzy:

 1. nie będe ukrywała, że zaciekawiłaś mnie tą pozycją. tematyka też taka jak lubię. książkę - serię będę miała na uwadze :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie przeczyta, chociaż jak zwykle najpierw będę musiała uporać się ze stertą "zaległych" książek.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nieee, nie dla mnie ta historia raczej ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tematyka ciekawa, ale wciąż się waham... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. kocham kocham kocham! ♥ ten troll jestt słodziutki:P heheheh

  OdpowiedzUsuń
 6. Miałam podejście do książki kilka dni temu, jak wypożyczyłam. Ale skoro mówisz, że dalej będzie ciekawiej to trzeba spróbować raz jeszcze ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. na zawsze zapamiętam ten szok, kiedy się okazało, że coś jej "rośnie" na plecach. Nieprzespana nocka dla tej książki ♥ Niezwykle łatwo się ją czyta ;P

  OdpowiedzUsuń

Witaj!
Bardzo cieszą mnie komentarze! C:
Jeśli też masz bloga, daj znać, a chętnie zajrzę.
Obraźliwe komentarze będą usuwane.